sâmbătă, 21 august 2010

STEAUA-UN NOU INCEPUT

Dupa cateva sezoane care au fost dezastruase, clubul de fotbal FC Steaua Bucuresti, al carui patron este bine cunoscutul Gigi Becali, pare sa mearga din ce in ce mai bine sub conducerea noului antrenor Ilie Dumitrescu dupa ce in urma cu doua luni acest club a fost resuscitat de catre Victor Piturca care a construit o noua echipa aducand nu mai putin de 15 jucatori noi. Revenirea Stelei era anuntata inca din perioada de pregatire cand Steaua a castigat toate amicalele.Dupa perioada de pregatire Steaua a avut primul meci oficial impotriva Universitatii Cluj si parea sa nu confirme forma buna din amicale in minutul 10 fiind condusa cu 1-0 dupa ce Claudiu Niculescu inscrisese dintr-un penalty acordat dupa un fault al lui Emeghara in careul de 16 metri,insa Steaua nu a renuntat la lupta,iar in finalul primei reprize stelistii aureusit egalarea. In repriza a doua stelistii au continuat sa atace si cu mai putin de 20 de minute inainte de final Bogdan Stancu a reusit sa inscrie golul care aducea victoria Stelei si lui Victor Piturca. Pe 31 iulie Steaua avea sa joace in Ghencea primul ei meci oficial acasa impotriva Universitatii craiova. Rezultatele bune ale Stelei din amicale si din meciul cu "U" Cluj au facut fanii sa revina pe stadion sa sustina din nou echipa si tot odata rezultatele Stelei au facut suporterii sa uite de conflictul aprins pe care il aveau cu patronul clubului Gigi Becali. La fel ca si in meciul cu "U" Cluj Steaua a fost condusa cu 1-0 dar a reusit din nou revenirea si a castigat si acest meci cu 2-1. Dupa acest meci finantatorul Gigi Becali a dat niste declaratii care l-au indignat pe antrenorul Victor Piturca si astfel relatia dintre cei doi s-a rupt. In urma acestei neintelegeri dintre patron si antrenor a avut de suferit echipa care a facut fara antrenor deplasarea la Brasov unde a pierdut primele puncte din acest campionat dupa ce a remizat 1-1 cu FC Brasov. La doua zile dupa meci Vctor Piturca si-a anuntat oficial demisia de la Steaua,iar Gigi Becali a gasit un nou antrenor in persoana lui Ilie Dumitrescu cu care a mai venit in functia de presedinte Helmut Ducadam. Primul meci cu Ilie Dumitrescu pe banca a fost castigat de steaua cu 2-1 in fata echipei Victoria Branesti, dar adevaratul test a fost in Europa League impotriva lui Grasshopper Zurich. Din fericire Steaua a invins cu 1-0 pe Grasshopper Zurich in Ghencea pe un stadion aproape plin. I urma acestor victorii putem spune ca Steaua si-a revenit si mai putem spera ca aceste rezultate bune vor continua cat mai mult timp cu putinta.