luni, 23 august 2010

Steaua-inca o victorie

Entuziasm total in Ghencea dupa ce Steaua a reusit inca o victorie in noul sezon,insa de aceasta data o victorie la scor si impotiva uneia din echipele bune ale Ligi 1. Steaua a castigat duminica meciul impotriva echipei lui Porumboiu,FC Vaslui,in deplasare,cu scorul de 3-0,astfel narcand inca o victorie sub conducerea lui Ilie Dumitrescu. Steaua a inceput jocul cu urmatorii jucatori:Cprian Tatarusanu-in poarta,Emegara,Abrudan,Geraldo Alves,Iasmin Latovlevic,Radut,Bicfalvi,Dorel Stoica,Tanase,Romeo Surdu si Bogdan Stancu. Inca din minutul 5 Romeo Surdu a reusit sa o aduca in avantaj pe Steaua marcand un gol minunat dupa ce driblase portarul gazdelor. Atat Steaua cat si Vasluiul au avut sanse de a marca pana la sfarsitul reprizei insa niciuna nu a reusit astfel ca scorul la pauza era de 1-0 pentru Steaua. Dupa pauza Steaua a revenit cu chef de gol si a mai reusit sa marcheze de doua ori prin Bogadan Stancu si prin autorul primului gol,Romeo Surdu care a reusit prima sa dubla de cand joaca la echipa din Ghencea. Dupa aceasta victorie entuziasmanta,jucatorii precum si antrenorul dar si patronul Stelei au fost foarte fericiti de rezultat ei facand declaratii precum:Ilie Dumitrescu:"Au fost extraordinari",Ciprian Tanase:"Chiar daca am fost capitan nu am simtit o presiune in plus! Am fost totii egali.",Romeo Surdu:"Pasam ca pe calculator!". Cea mai entuziasmanta si mai optimista declaratie a fost data de Gigi Becali care a spus ca "Tiki-Taka s-a intors",facand referire la jocul Stelei care dupa parerea dansului a semanat cu faimosul Tiki-Taka. Odata cu aceasta victorie a Stelei in fata Vasluiului cu 3-0 si cu victoria lui Dinamo in fata Tg. Muresului cu 6-2, cele doua echipe s-au instalat in fruntea clasamentului,ele ocupand din nou dupa o lunga perioada de timp primele doua pozitii in clasament la egalitate de puncte. Acest fapt ne spune poate ca dominatia provinciei a scazut datorita rezultatelor slabe al unor echipe precum CFR Cluj,Unirea Urziceni Si FC Vaslui, iar capitala revine in fruntea clasamentului datorita celor doua echipe, Steaua si Dinamo,precum si datorita Rapidului care are un joc foarte bun si care,cu putina sansa,ar fi fost acum pe primul loc. Sa speram ca aceste rezultate bune vor continua si in Europa,acolo unde avem mare nevoie de ele si unde nu am mai avut de foarte mult timp.